ANKARA (AHBV) – Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük hayvan barınağı olan ve Ankara’nın Mühye Köyü’nde bulunan Çankaya Hayvan Barınağı’nda aşı ve bakımları gerçekleştirilen sokak hayvanları sahiplerini bekliyor.

Sahipsiz Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi veteriner hekimi Özlem Candemir muhabirimize yaptığı açıklamada, yaklaşık 2 bin hayvan kapasiteli barınakta, trafik kazası sonucunda sakat kalmış, yaralı ya da terk edilmiş köpekleri sokaklardan toplayıp onlara sahip çıktıklarını ve bu köpekleri kısırlaştırdıktan sonra sıcak yuvalarına kavuşturmak için gayretle çaba gösterdiklerini söyledi.

Vatandaşların işkence yapması sonucu zarar gören, cins köpek diye hevesle alınıp daha sonra bakılamadıkları için sahipleri tarafından sokağa terk edilen ya da trafik kazaları sonucunda yaralanan hayvanların toplanarak barınağa getirildiğini kaydeden Candemir, tedavileri sonrası sahiplenilmeyi bekleyen hayvanlara ya bir yuva bulduklarını ya da yuvanın bulunmadığı durumda hayvanların alındıkları bölgeye tekrar bırakılmak zorunda kaldıklarının altını çizdi.

Özdemir, “Yavru hayvanlarımızı sahiplendirmek için teşvik çalışmalarında bulunuyoruz. Böylelikle buradaki hayvanları azaltarak yerine yenilerinin gelmesine olanak sağlıyoruz. Hayvanlarımızı sokağa değil de daha çok eve kazandırıp güzel bir yuvaları olması için uğraşıyoruz. Çünkü bu hayvanları sahiplendirmediğimiz zaman, büyüdükleri halde kısırlaştırıp bölgeye bırakmak zorunda kalıyoruz.” şeklinde konuştu.

Çankaya Hayvan Barınağı’nın hayvanlara sağladığı barınma koşulları hakkında bilgi veren Candemir, “Biz buradaki hayvanların tedavilerini, iç- dış parazit aşılarını hatta gerektiğinde ameliyatlarını bile yapıyoruz. Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Çankaya Belediyesi’nin sağladığı imkan ve desteklerle hayvanları en iyi şartlarda barındırıp kuru mama ile besliyoruz. Fakat biz bu hayvanları tekrar sokağa bırakmak değil sıcak bir yuvaya kavuşturmak istiyoruz. Bu yüzden de herkesin buraya gelip hayvan sahiplenmesini umut ediyoruz. Böylece hayvan ticareti de desteklenmemiş olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

“Barınakların nasıl olması gerektiğini gösteren en iyi örneklerden biri biziz”

Yasaların değişmesi halinde daha güzel işler yapılacağını ifade eden Candemir, kendi barınaklarının işleyiş ve kapasite bakımından olması gerekeni gösteren en iyi örneklerden biri olduğunu ifade etti.

Yapılacak çok şey ve yürünecek çok yolun olduğunda dikkati çeken Candemir, “Devlet tarafından çok daha ciddi bütçelerin bu işe ayrılması gerekiyor. Eğitimli yardımcı personeller olmalı. Eğitimli yardımcı personel ihtiyacı, barınak veteriner hekimi, belediye veteriner hekimi ihtiyaçları karşılanmalı” diye konuştu.

Candemir, hayvan sahiplenmek isteyen vatandaşların Mühye Köyü’nde yer alan barınağı telefonla arayarak sahiplenme konusunda 24 saat bilgi alabileceklerini ve aynı zamanda barınağa gelerek hayvan sahiplenebileceklerini de sözlerine ekledi.

Haber: Martin Nikolovski – Zeynep Saçın 

Bu içeriğin her türlü sorumluluğu ve hakları yazar(lar)ına aittir.

YAZAR

  • Ankara Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Gazeteciliğe küçük yaştan beri ilgi duyan yazar. Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi'nde Gazetecilik öğrencisi ve aynı zamanda bir ortaokulda İngilizce öğretmeni olarak çalışmaktadır.